Satul Cărbuna face un pas important spre eficiență energetică și sustenabilitate, beneficiind de sprijinul Guvernului Germaniei prin GIZ Moldova, implicarea diasporei, localnicilor și contribuția Guvernului Republicii Moldova.
Pentru cei 1.680 de locuitori ai satului, accesul la apă potabilă nu va mai depinde de rețeaua centralizată de energie și de fluctuațiile prețului acesteia. Trei stații cu panouri fotovoltaice, fiecare cu o putere de 12,5 kW, au fost instalate pentru a alimenta pompele care aduc apă potabilă din cele trei fântâni arteziene ale localității.
Energia solară produsă va permite reducerea la jumătate a tarifului pentru apă potabilă, care în prezent este de 10 lei/m³.
„Aceste panouri ne vor permite să reducem tariful, oferind localnicilor un acces mai accesibil la apă”, a declarat Constantin Cecoi, primarul satului Cărbuna.
Locuitorii sunt încântați de economiile pe care le vor face. „Lunar plătesc peste 300 de lei pentru apă, dar cu panourile fotovoltaice, factura noastră va fi puțin peste 100 de lei”, a menționat Aliona Inculeț, președintele Asociației Obștești „Ghiocel de Cărbuna”.
Proiectul este parte a programului DAR 1+3, realizat în cadrul inițiativei „Comunități rezistente energetic pentru Moldova”, sprijinit de AEER, Convenția Primarilor pentru Climă și Energie în Moldova și Ministerul Federal German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare (BMZ).